Fortuna Zakłady Bukmacherskie to wiodąca na naszym rynku marka działająca w branży bukmacherskiej. To wiele lat tradycji, sięgającej drugiej połowy lat dziewięćdziesiątych. Bukmacher Fortuna to również firma specjalizująca sie w zakładach wzajemnych, która jako pierwsza w Polsce uzyskała licencje Ministerstwa Finansów na przyjmowanie zakładów online. Miało to miejsce już w 2012 roku. To wtedy, 23 stycznia, firma FORTUNA online zakłady bukmacherskie Sp. z o.o. otrzymała licencję numer SC/12/7251/10/WKC/11-12/5565. Od tego momentu zakłady można było zawierać nie tylko w punktach stacjonarnych, ale również za pośrednictwem strony eforuna.pl. Fortuna posiada swoją siedzibę w Cieszynie, a w KRS widnieje pod numerem 0000002455. Kapitał zakładowy spółki to 2.376.000,00 zł.

Dlaczego formułowane pod adresem bukmachera Fortuna opinie klientów są tak pochlebne? Zapraszamy.

Od Profesjonału do Fortuna Zakłady Bukmacherskie.

Historia firmy jest niezwykle interesująca na wielu płaszczyznach, nie tylko jeśli mowa o działalności w Polsce, ale też o początki funkcjonowania Fortuny w ogóle, bo pamiętać trzeba, że Fortuna jest firmą mającą swoje korzenie za naszą południową granicą. Jej wpływy rozkładają się na kilka krajów Europy Środkowej, co sprawia, że jest niekwestionowanym potentatem w branży bukmacherskiej w naszej części globu. Ale po kolei...

Początki działalności w Polsce to końcówka dwudziestego wieku. W 1996 roku funkcjonować zaczął Profesjonał sp. z o.o. Firma stosunkowo szybko zaznaczyła swój ślad na dopiero raczkującym rynku zakładów bukmacherskich z roku na rok zrzeszając coraz większą liczbę użytkowników. Od 2001 roku Profesjonał wydawał tygodnik, w którym obstawiający mogli znaleźć ofertę kursową na najważniejsze wydarzenia tygodnia, wyniki i statystyki. Pismo istnieje do dzisiaj, ale oczywiście pod postacią tygodnika Fortuna Zakłady Bukmacherskie. Profesjonał od 2005 roku stał się częścią Penta Ivestments Group, która od tego samego roku stała się właścicielem dwóch spółek - sióstr, jednej powstałej w Pradze, drugiej - na Słowacji. Za sprawą Penta Ivestments Group obie spółki zyskały ujednoliconą strategię marketingową, oprawę wizualną i nazwę. Kwestią czasu była więc również zmiana szyldu Profesjonał na ten szerzej rozpoznawalny. Stało się to w roku 2007. Dokładnie 20 grudnia w rejestrze KRS pojawił się wpis informujący o zmianie danych podmiotu z Profesjonał Sp. z o.o. na Fortuna Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o.

Bukmacher Fortuna dysponowała wówczas niemal 360 punktami stacjonarnymi na terenie całego kraju. Warto dodać, że jeszcze w roku 2001 było takich punktów prawie dokładnie o połowę mniej bo 177. Świetnie obrazuje to skalę i dynamikę rozwoju firmy. Otrzymana w 2012 roku licencja na prowadzenie działalności online i przeniesienie znacznej części swojego zaangażowania do sieci spowodowała, że wzrost liczby punktów stacjonarnych nieco wyhamował, choć wciąż postępował.

I tak, w roku 2019 liczba takich punktów to 591.

Historia bukmachera sięga jednak jeszcze dalej. Jedna z wspomnianych już dwóch spółek powstała jeszcze w Czechosłowacji. Miało to miejsce w Pradze w roku 1990, tuż po aksamitnej rewolucji. Tym samym FORTUNA sázková kancelář a.s. („Biuro Zakładów FORTUNA Spółka Akcyjna”) - bo tak nazywała się wspomniana spółka - była jedną z pierwszych spółek akcyjnych w Czechosłowacji po transformacji ustrojowej. Jednocześnie Fortuna stała się pierwszą firmą bukmacherską w Europie Środkowej.

W 2010 roku powstała Fortuna Entertainment Group, której jednostką zależną jest Fortuna Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. Jak wynika ze sprawozdań finansowych grupy za rok 2017, całkowita wartość przyjętych zakładów wynosiła ponad 2 miliardy euro, co stanowi ponad 93% wzrost w stosunku do roku 2016. Z kolei w pierwszym kwartale 2018 roku wniesiono zakłady za 797 milionów euro, co oznaczało przyrost na poziomie 163,7% w stosunku do roku wcześniejszego.

Udział bukmachera Fortuna na rynku zakładów wzajemnych szacuje się na poziomie nieco ponad 33%. Lata doświadczeń spowodowały, że Fortuna wypracowała sobie świetną opinię graczy.

Fortuna mecenasem sportu

Dynamiczny rozwój firmy sprawia, że znaczną część swoich dochodów może ona przeznaczyć na wspieranie sportu w całej Polsce. Dlatego nierzadko można spotkać się z sytuacją, gdy Fortuna finansuje zakup sprzętu sportowego dla przeróżnych instytucji i organizacji sportowych. Podejmuje szereg działań charytatywnych, od najmniejszego zasięgu, po wielkie strategiczne ruchy. Przygotowana przez firmę Fortuna oferta skierowana do sportowych organizacji, jest bardzo atrakcyjna. Najgłośniejszymi inwestycjami, co w pełni zrozumiałe, są te w piłkę nożną, dyscyplinę, która w Polsce cieszy się największym zainteresowaniem. W 2017 roku firma Fortuna Zakłady Bukmacherskie stała się głównym sponsorem 1. ligi piłki nożnej, czyli drugiego szczebla rozgrywkowego w Polsce. Bukmacher w roku 2014 nawiązał również współpracę z Legią Warszawa. Szacuje się, że jako główny sponsor wykładał rocznie ok. 7 mln złotych, a kolejna umowa parafowana 5 lat później, miała dać Legii zastrzyk gotówki większy o kolejne 20%. Fortuna ma na swoim koncie współpracę z szerokim spektrum sportowych organizacji. Wystarczy wspomnieć choćby o Rakowie Częstochowa, GKS Katowice, czy legnickiej Miedzi, a także o Pucharze Polski Playarena, największych amatorskich rozgrywkach w Polsce. Trudno się dziwić, że pojawiają się o bukmacherze Fortuna opinie mówiące, że jest czołowym mecenasem polskiego sportu, wśród firm działających na tym rynku. Warto zaznaczyć, że dynamicznie we wspieraniu sportu działa również na innych rynkach. Choćby na Słowacji, gdzie w roku 2014 Fortuna podpisała umowę o współpracy w charakterze sponsora tytularnego dla najwyższego szczebla rozgrywek piłkarskich.

Punkty stacjonarne Fortuna. Godziny otwarcia.

Bukmacher Fortuna poza rozbudowaną ofertą zakładów online posiada również setki punktów stacjonarnych w całym kraju. W roku 2019 było to 591 takich punktów. Największe zagęszczenie takich jednostek występuje w południowej Polsce, a wciąż planowane są otwarcia nowych. Na stronie efortuna z łatwością możemy znaleźć listę wszystkich dostępnych punktów, oraz informację, w jakich godzinach takie punkty funkcjonują.

Jak podaje Fortuna, godziny otwarcia punktów to 10 - 17 w poniedziałek, 9:30 - 18:30 od wtorku do czwartku, w piątek 9 - 19, sobota - 8:30 - 17:30, niedziela 8:30 - 17. W razie wątpliwości, na stronie efortuna.pl możemy znaleźć zaktualizowane godziny otwarcia. Znajdziemy tam również wszelkie zmiany dotyczące punktów stacjonarnych, takie jak planowanie otwarcia nowych, czy zamknięcia istniejących, a także informacje, gdzie w razie likwidacji któregoś z nich, znajdują się najbliższe czynne punkty. Ponadto po wpisaniu swojego miejsca zamieszkania, błyskawicznie możemy również znaleźć najbliższy punkt.

eFortuna. Rejestracja

Jeśli proponowane przez Zakłady Bukmacherskie Fortuna godziny otwarcia niekoniecznie nam odpowiadają, jeśli punkt leży nie po drodze lub jeśli po prostu wolimy typować online, w domowym zaciszu analizując wyniki, Fortuna oddaje do naszej dyspozycji stronę internetową o naprawdę ogromnej funkcjonalności. Ten bukmacher przecierał szlaki w polskiej sferze zakładów online, gdyż jako pierwszy uzyskał licencję na działanie w sieci. Przez lata wypracował bardzo bogatą i różnorodną ofertę, która na rynku zakładów nie może pozostać niezauważona.

Rejestracja na stronie eFortuna to trzy szybkie kroki. Pierwszym jest oczywiście podanie danych osobowych, ustalenie nicku i hasła, po czym otrzymujemy maila z linkiem aktywującym nasze konto. Po kliknięciu w link, konto jest aktywne. Posiadamy jednak tylko konto tymczasowe. Oznacza to, że możemy obstawiać zdarzenia, ale nie możemy wpłacać większego depozytu niż 5000 złotych, maksymalna wygrana to 2279,99 zł, ponadto nie możemy wypłacać środków z konta i udzielać się na forum. Takie konto jest ważne przez 28 dni. Aby aktywować je w pełni, wystarczy uzupełnić swoje dane o numer dowodu osobistego i konta bankowego, przesłać skan dowodu, oraz ustawić limity zgodnie z zasadami odpowiedzialnej gry. Weryfikacja skanów dowodu tożsamości może trwać do 72 godzin. Każdemu, kto zgodnie z wszelkimi wytycznymi zarejestruje się na stronie, przysługuje przygotowany przez bukmachera Fortuna bonus. Bonusami, jakie możemy otrzymać przy rejestracji mogą być bonusy od wkładu, czy zakład bez ryzyka. Dodatkowe bonusy możemy zebrać jeśli posiadamy kod promocyjny Fortuna. Kod promocyjny Fortuna z łatwością znaleźć możemy w Internecie, na stronach zajmujących się tematyką bukmacherską. Przy rejestracji na nasze konto wpaść mogą również punkty, które zamienić możemy na darmowy zakład.

Fortuna - oferta

Strona efortuna.pl jest witryną bardzo rozbudowaną, ale też dość intuicyjną, posiadającą przyjemną oprawę graficzną i uporządkowany design. Doładować konto możemy ponad dwudziestoma kanałami, przelewami bankowymi, blikiem, kartą kredytową, czy portfelem masterpass. Minimalna kwota to zazwyczaj 1 zł, a maksymalna 100000, o ile mamy w pełni zweryfikowane konto. Co ważne, każdy gracz posiada własny unikalny tytuł płatności dla zasileń swojego konta Fortuna online.

Kiedy przebrnęliśmy proces rejestracji, a na naszym koncie znajdują się już środki, możemy rozpocząć grę. A pole manewru mamy tutaj naprawdę pokaźne, bo eFortuna oferuje nam wybór spośród ponad dwudziestu dyscyplin, zakłady live, wirtualne sporty i zakłady polityczne oraz rozrywkowe. Obstawiać możemy kto zostanie premierem Wielkiej Brytanii, kto wygra Taniec z Gwiazdami, a nawet kwestie tak futurystyczne, jak data postawienia przez człowieka stopy na Marsie. Na polu różnorodności oferty zdecydowanie na tle konkurencji wyróżnia się właśnie Fortuna. Opinie te potwierdzenie znajdują zresztą w procentowym udziale firmy w rynku zakładów wzajemnych.

Jeśli chcesz sprawdzić jaka jest oferta na dziś, wystarczy wejść na stronie bukmachera, a tam w lewym górnym roku znajdziemy okienko "oferta" data, wybieramy "dziś" i otrzymujemy pełną ofertę aktualną w danym dniu. Podobnie sprawdzić możemy jaka jest oferta na jutro przygotowana przez bukmachera Fortuna i a także poznać ofertę kursową na kolejne dni tygodnia. Możemy również uszeregować wyniki zgodnie z kluczem dyscyplinarnym. W tym celu wybieramy "oferta - dyscypliny" i przechodzimy do filtra, w którym zaznaczyć możemy interesujące nas konkurencje i rozgrywki. Świetne narzędzie, ułatwiające poruszanie się po ofercie.

Obstawianie w Fortuna online

Minimalna stawka na zakład to 2 złote. Obstawiać wyniki możemy w postaci zakładu SOLO, AKO, lub MAXIKOMBI. Możemy również obstawić zakład bezpieczny, który przy spełnieniu szeregu warunków i całkowitym kursie min. 100, pozwala na wygraną nawet w przypadku jednego błędu.

Dodatkowo możemy podnieść kurs jednego zdarzenia na swoim kuponie, wybierając go z "superoferty". Kurs jaki możemy ustawić będzie tym wyższy, im więcej zdarzeń na kuponie posiadamy.

Do wyboru mamy również "Hit dnia", "Ekspert+", czy "Pojedynek".

Na stronie głównej Fortuna oferuje nam ofertę TOP5, czyli 5 ciekawych zdarzeń z najbliższych dni. Otrzymujemy w ten sposób niejako gotowy kupon z naprawdę niezłym kursem. I jednym kliknięciem możemy taki kupon przygotować. A jeśli mimo wszystko, nie potrafimy się zdecydować na jakie wydarzenia postawić, z pomocą przychodzą nam różnego rodzaju "Gotowce". Są to gotowe kupony, spośród których możemy wybrać ten najbardziej nam odpowiadający i dostosowany do naszego stylu typowania wyników. Możemy wybrać m.in. wariant "standardowy", "pewniaka", "wariata", "ligę polską", "ligę mistrzów", czy "tylko tenis:.

Firma może nam również zaoferować wcześniejszą wypłatę wygranej, mimo że nie wszystkie wydarzenia na kuponie się zakończyły. Odbywa się to w ramach oferty "Early cash out". Ciekawym zabiegiem jest również dostępna u bukmachera Fortuna oferta "Mecz+". Jest to opcja zawarcia kilku zakładów z jednego meczu w formie kuponu AKO.

Fortuna - zakłady na żywo

Bukmacher Fortuna oferuje oczywiście również zakłady live. Oferta kursowa zakładów, które możemy obstawiać na żywo pęka w szwach. W dodatku wiele z wydarzeń typowanych w czasie rzeczywistym, możemy oglądać live na stronie. A jeśli bukmacher nie posiada praw do transmisji, oferuje nam w zamian rozbudowany match tracker.

Wirtualne sporty

Jeśli wciąż nam mało, w ofercie znajdujemy kolejne wydarzenia, których wyniki typować możemy live. Wirtualne sporty coraz częściej pojawiają się w ofertach firm bukmacherskich i prezentują wciąż poszerzającą się gamę możliwości do wyboru. Fortuna Zakłady Bukmacherskie dają możliwość obstawiania m.in. wirtualnej piłki nożnej, wyścigów konnych, żużla, czy tenisa. Fortuna jest pierwszą firmą bukmacherską w Polsce, która dała swoim klientom możliwość obstawiania wyników w tego typu rozgrywkach. Rozgrywka generowana jest komputerowo i jest rozgrywana nieprzerwanie co 4 minuty. Śledzić komputerowe potyczki możemy przez dobrze graficznie wyglądające animacje, porównywalne z niezłą grą komputerową. Oferta kursowa na wirtualne sporty jest oczywiście znacznie uboższa niż przy okazji konwencjonalnych wydarzeń.

Livescore - wyniki na żywo, statystyki, wyniki zamkniętych zdarzeń

Na eFortuna znajdziemy też podstronę z wynikami na żywo, czyli popularny "livescore". Ponadto zapoznać możemy się z pokaźnych rozmiarów statystykami z podziałem na dyscypliny sportu. Do dyspozycji dostajemy na przykład obszerny pakiet danych dotyczących lig piłkarskich i drużyn w nich występujących. Tabele, ostatnie wyniki, nadchodzące mecze, historie spotkań między drużynami, formę w ostatnich potyczkach. Wyniki mecz po meczu i formacje, w jakich wybiegali na murawę w każdym z nich. Na czynniki pierwsze rozłożeni są również wszyscy zawodnicy danych ekip. Podstawowe dane, ilość minut, liczba goli, asyst, kartek, z podziałem na zespoły w jakich występują i rozgrywki, w których biorą udział.

Fortuna mobile - aplikacja mobilna

Choć strona efortuna.pl jest w pełni przyjazna urządzeniom mobilnym, a na smartfonach działa płynnie i wygląda naprawdę dobrze, to firma Fortuna Zakłady Bukmacherskie oddała do naszej dyspozycji również aplikację mobilną. Dzisiaj wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez aplikacji, które sprawiają, że nasze życie jest łatwiejsze i wiele czynności możemy wykonywać błyskawicznie i działać bardziej efektywnie. Aplikację mobilną możemy pobrać po wejściu na stronę efortuna.pl. Instalacja trwa kilka chwil i jeśli posiadamy już założone konto, po kilku minutach jesteśmy już zalogowani w aplikacji. Aplikacja jest estetyczna i nie przeładowana. Z łatwością możemy znaleźć to co nas interesuje. Na pierwszy plan rzuca się górny pasek z rozwijanym menu, wyszukiwarką i stanem konta. Poniżej mamy przesuwną belkę, na której znajduje się oferta kursowa na dziś, wirtualne sporty, ulubione, Fortuna TV i wiadomości. Fortuna TV to miejsce, gdzie na żywo wprost w aplikacji możemy oglądać wydarzenia sportowe. Dolny pasek pozwala nam przemieszczać się ze strony głównej do innych podstron. Mamy tu na przykład wyniki na żywo, listę dostępnych sportów, swoje kupony i forum, na którym możemy dyskutować z innymi typującymi. Wprost z aplikacji możemy dokonać błyskawicznej wpłaty za pomocą PayU. Minimalna kwota wpłaty to 1 zł. Możemy również wnioskować o wypłatę środków. Podobnie jak w przypadku witryny internetowej, tak przez aplikację, taki proces trwa 1 - 2 dni roboczych. Za pomocą Fortuna mobile możemy zlokalizować najbliższy punkt stacjonarny, zeskanować kupon, a dla bezpieczeństwa, również ustawić logowanie przy użyciu odcisków palca. Aplikacja pozwala na sprawdzenie szczegółowych statystyk bezpośrednio w ofercie kursowej na dane wydarzenie. Jeśli firma Fortuna Zakłady Bukmacherskie nie posiada praw do transmisji jakiegoś wydarzenia i nie możemy śledzić go na Fortuna TV bezpośrednio w mobilnej aplikacji, ale chcemy mieć choć szczątkowe pojęcie o tym, co dzieje się na sportowej arenie, która najbardziej nas interesuje, również tutaj z pomocą przychodzi match tracker. Jeśli korzystamy z aplikacji, ta przypomni nam o tym, czy nasz kupon jest trafiony i przedstawi dostępne bonusy za pomocą powiadomień "push".

Dodatkowo Fortuna przygotowała wersję aplikacji zoptymalizowaną specjalnie dla Ipada.

Bonusy i kod promocyjny Fortuna

Firma przygotowała dla nas szeroką gamę bonusów. Są między innymi bonusy przyznawane przy rejestracji, gdzie przygotowany przez bukmachera Fortuna bonus możemy aktywować tuż po założeniu konta. Ale to nie jedyny oferowany przez bukmachera Fortuna bonus. Są również takie, które aktywujemy po wpisaniu specjalnego kodu promocyjnego. A taki kod promocyjny Fortuna znaleźć możemy w Internecie, choćby na licznych portalach branżowych.

Firma oferuje również Happy Hours, gdzie wygrać można 14% więcej, czy program lojalnościowy Fortuna Klub Plus, gdzie za każdy kupon zbieramy punkty, które następnie wymienić możemy na atrakcyjne bonusy.

Lista bonusów jest naprawdę długa i różnorodna, a wszystkie informacje na ich temat dostępne są online.

ABC gracza

A jeśli jesteś początkującym typerem pomocne okaże się "ABC Gracza". Jest to źródło wiedzy na każdy temat dotyczący zakładów bukmacherskich. Każde zdarzenie, które możemy typować i tak zwane "podgry" wyjaśnione są wyczerpująco i przystępnie. Aby obstawiać w pełni świadomie warto poświęcić kilka chwil na naukę, by zgłębić tajniki typowania wyników interesujących nas dyscyplin.

Niezbędne jest również zaglądnięcie do regulaminu i zasad odpowiedzialnej gry, gdzie znajdziemy informacje, jak grać bezpiecznie, diagnozować wczesne symptomy problemów i gdzie znaleźć pomoc w razie ich wystąpienia.

Wszelkie dostępne na stronie Fortuna online regulaminy, dadzą nam też odpowiedź na pytanie, w jakich sytuacjach możemy wykorzystać kod promocyjny. Fortuna informuje także gdzie znaleźć i jak wykorzystać przyznawany przez Zakłady Bukmacherskie Fortuna bonus.